Gražių plaukų dieta

1

Vienas iš nemaloniausių reiškinių, prasidedančių kurį laiką pasilaikius drastiškos dietos – kuokštais ėmę slinkti plaukai. Norėdama jo išvengti, prieš pradėdama laikytis dietos ir sudarinėti kasdienį savo valgiaraštį pasirūpink, kad tavo maiste nestigtų medžiagų, ypač reikalingų tavo odai ir plaukams.

1. Vartok pakankamai baltymų

Baltymą sudaro aminorūgštys, būtinos naujų ląstelių gamybai. Kad galėtum didžiuotis vešliais plaukais, organizmui būtinos šios aminorūgštys: cistinas, cisteinas, metioninas, argininas ir lizinas.

Jei ilgą laiką (daugiau nei mėnesį) su maistu negauni pakankamo kiekio baltymų, sulėtėja plaukų augimas, daugiau jų ima slinkti. Todėl mažiausiai 15 proc. dienos kalorijų normos turėtum gauti su baltyminiu maistu: neriebia mėsa, žuvimi, paukštiena, kiaušiniais, pieno produktais, riešutais, grūdais.

2. Angliavandeniai būtini, bet tik geri

Angliavandeniai – energijos šaltinis. Jie skatina įvairių organizmo audinių augimą. Taip pat spartina ir plaukų atsinaujinimo procesus.

Rafinuotas cukrus ir miltai bei jų gaminiai nėra laikomi organizmui naudingais angliavandeniais, taigi jų atsisakydama sveikatai žalos nepadarysi. Tačiau tie angliavandeniai, kurių yra šviežiuose vaisiuose bei daržovėse, laukiniuose ryžiuose, bulvėse ir grūduose – visai kas kita, jų visiškai išbraukti iš kasdieni valgiaraščio negalima.

3. Subalansuotas riebalų kiekis

Nepaisant to, kad riebalus daugelis žmonių linkę priskirti blogiesiems produktams, vis dėlto jų organizmui labai reikia. Ir reikia tiek gyvulinės, tiek augalinės kilmės riebalų. Mat iš vienų gauname omega-6, iš kitų – omega-3 rūgščių, ir abiejų jų mūsų organizmo audiniams labai reikia. Todėl svarbu ne visiškai atsisakyti riebalų, o vartoti jų saikingai bei rinktis sveikesnius – šalto spaudimo nerafinuotą aliejų, natūralų sviestą, be sintetinių priedų, taip pat ne visiškai nuriebalintą pieną, kefyrą, jogurtą.

4. Maistingų produktų įvairovė

Laikantis sveikatą tausojančios dietos maisto produktų įvairovė ne mažiau svarbi, nei saikas. Kiek maisto turėtumėte suvartoti kasdien, priklauso nuo įvairių faktorių: amžiaus, lyties, ūgio ir svorio, sveikatos būklės, fizinio aktyvumo. Tačiau visais atvejais būtina vadovautis šiomis sveikos mitybos taisyklėmis:

• Rinkis kuo įvairesnius maisto produktus
• Pirmenybę teik natūraliems, kuo mažiau apdorotiems produktams.
• Ypač apribok, o dar geriau – visiškai atsisakyk pusfabrikačių.

5. Vitaminai ir mineralai – būtini dietos palydovai

Nors savaime suprantama, kad sveikiausia visus organizmui būtinus vitaminus ir mineralus gauti su maistu, vis dėlto tai anaiptol ne visada įmanoma. Visų pirma, įvairios žemdirbystę ir gyvulininkystę palengvinančios priemonės ir technologijos lėmė, kad daugelyje maisto produktų mineralų ir vitaminų kiekis pastebimai sumažėjo. Be to, paspartėjus gyvenimo tempui nuolat patiriamas stresas bei fiziniai krūviai verčia organizmą sunaudoti daugiau šių maistingųjų medžiagų, nei anksčiau. O kai jų pristinga, plaukų slinkimas tampa vienu pirmųjų pavojaus signalų. Taigi jei vis dar nori puikuotis dailia šukuosena – pati ar gydytoj padedama paanalizuok, ar tikrai su maistu gauni pakankamai magnio, fosforo, jodo, vitaminų B6 ir A. Jie užkerta kelią plaukų slinkimui, drauge su kitomis medžiagomis stiprina plaukų elastingumą, žvilgesį ir atsparumą aplinkos poveikiui.