Joga

2

Istorija
Joga vadinama dievišku gyvenimo mokslu, kuris atsiskleidė senovės išminčiams meditacijų metu. Seniausi archeologiniai jogos egzistavimo įrodymai – maždaug 3000 metų pr.m.e. senumo akmeninės figūrėlės, vaizduojančios žmones jogos pozomis. Joga pirmą kartą buvo paminėta Vedų raštuose, o į vakarus atėjo tik 19 amžiaus pradžioje ir iš pradžių buvo studijuojama kaip dalis rytų filosofijos. Nuo 1960 metų, kai išpopuliarėjo vakaruose, iki šių dienų joga įtraukia vis daugiau ja besidominčių žmonių. Joga kilusi iš Indijos, tai ne tik pratimai, tai filosofinis mokslas. Joga praktikuojama jau apie 5000 metų. Terminas Joga kilęs iš sanskrito kalbos ‘yoga’ ir gali būti suprantamas, kaip ‘suvienyjimas’. Jogą praktikuojančių žmonių skaičius kasmet išauga maždaug 28 procentais.

Kodėl turėtum rinktis jogą?
Nes ji naudinga ne tik tavo kūnui, bet ir sielai bei protui. Joga – meditacijos būdas, kuris atpalaiduoja, nuramina, nuima stresą, pagerina bendrą savijautą, lėtina senėjimo procesus, o kūnas tampa lankstus ir grakštus. Tai būdas tobulėti dvasiškai ir visapusiškai save pažinti, suteikiantis ramybės ir proto koncentracijos – du viename – graži siela gražiame kūne. Jei dažnai kamuoja depresinės nuotaikos, joga gali būti išsigelbėjimas, dėk į šalį tą šokolado plytą ir išbandyk kai ką naudingesnio. Užsiiminėk joga net jei neturi jokių sveikatos problemų (nors aišku nėra nei vieno visiškai sveiko žmogaus) tai padės tau išvengti senatvinių ligų, sustiprins imunitetą, net oda gerokai ilgiau nebus išvagota raukšlių, nereikės pusės algos išleisti brangiems kremams nuo raukšlių.

Asanos ir kvėpavimas
Populiariausia yra Hatha joga, tai visos jogos dalis aprašanti būtent asanų seriją ir kvėpavimo pratimus. Asanomis vadinamos nejudančios jogos pozos, mankštinančios kiekvieną kūno dalį, jos ištempia raumenis, sanarius, stuburą , masažuoja vidaus organus. Asanos visada derinamos su kvėpavimo pratimais, todėl gilina proto koncentraciją.
Atliekant jogos pratimus labai svarbus yra tinkamas kvėpavimas, kad išmoktum taisyklingai kvėpuoti pradžiai nueik pas jogos instruktorių, jis paaiškins ir padės tinkamai atlikti pratimus. Pradedantiesiems rekomenduojama atlikti pratimus du, tris kartus per savaitę, apie valandą laiko, tiek maždaug ir trunka jogos užsiėmimai sporto klubuose ar specialiose jogos mokyklose.

Joga nėščioms
Joga užsiiminėti gali ir būsimos mamytės, tik svarbu prieš tai pasitarti su gydytoju ir susirasti profesionalų instruktorių. Nėštumas sukelia drastiškų pasikeitimų moters organizme, o tinkamai ir saugiai atliekami jogos pratimai gali padėti priimti savo kūno pokyčius ir pasiruošti gimdymui. Lėtai ir saugiai atliekami pratimai puikus būdas palaikyti fizinį aktyvumą ir nėštumo periodu. Beje joga gali padėti sumažinti ir dažną nėščią moterį lydintį nemalonų pykinimą. Visada įspėk jogos instruktorių jei esi nėščia, pirmaisiais mėnesiais pilvuką pastebėti sunkoka.

Jogos apranga
Sportinę aprangą rinkis tokią, su kuria pasitikėtum savimi ir nebijotum atlikti pratimų. Geriau apsieik be milžiniškų iškirpčių ir kelnių super žemu liemeniu, juk nenori, kad besilankstant matytųsi ko nereikia, išblaškysi visus vyrukus ir negalėsi susitelkti pati, nuolat besirūpindama ar nieko nesimato. Vėliau galėsi praktikuoti jogą ir namuose, tau tereikės specialiaus kilimėlio ant kurio atlikinėsi pratimus.

Jogos rūšys
Karma joga – veikimo joga – tai kelias, kurį daugiausia pasirenka draugiškos natūros žmonės. Ši joga moko pasiaukojimo, nesitikint jokio atpildo ar naudos. Veikimas, neprisirišant prie savo veiklos vaisių, išugdo tauresnius jausmus.
Bhakti joga – dvasinio pasišventimo (atsidavimo) kelias, kurį renkasi emocinės natūros žmonės. Maldomis, garbinimu ir ritualais jie paskiria save indų Dievui, keisdami savo emocijas ir leisdami joms tekėti į besąlyginę meilę ir dvasinį atsidavimą.
Gjana (Džnana) joga – žinojimo ir išminties joga – sunkiausias kelias, reikalaujantis begalinės valios ir intelekto. Pagal Vedantos filosofiją, gjana jogai naudoja savo protą tam, kad ištirtų savo tikrąją prigimtį. Erdves stiklinio indo viduje ir išorėje mes suvokiame kaip skirtingas, taip pat, kaip ir savo atskirumą nuo indų Dievo. Gjana Joga padeda „sudaužyti tą stiklinį indą“, pamažu ištirpdant nežinojimo šydą, ir patiriant savo vienybę su indų Dievu.
Radža joga – fizinės ir protinės kontrolės mokslas. Dažnai vadinamas „karališkaja joga“ . Jis siūlo visapusišką minties bangų kontroliavimo metodą, pakeičiantį mūsų psichinę ir fizinę energiją į dvasinę. Tai mūsų studijos praktikuojama jogos rušis, į kurią įeina ir hatcha joga.
Hatha joga – praktiniai pratimai kūnui. Ji susideda iš asanų (pratimų kūnui), pranajamos (kvėpavimo pratimų), atsipalaidavimo ir valymosi technikų. Hatha joga susiformavo kaip sudėtinė Jogos filosofijos dalis orientuota į vakarietiško mentaliteto mąstymo būdą.

Pratimus visada atlikinėk gerai išvėdintame kambaryje ir nepamiršk, kad sunkiai valgyti prieš jogos užsiėmimus nerekomenduojama, likus dviems valandoms valgyk tik lengvą maistą – vaisius arba daržoves.
Nesitikėk pajusti jogos teikiama naudą per savaitę – prireiks kantrybės. Bet jei darysi pratimus reguliariai ir sąžiningai rezultatai bus džiuginantys.