Kaip priaugti svorio?

Kaip priaugti svorio?

Lieso žmogaus akimis žiūrint, priaugti svorio labai sudėtinga, nes reikia valgyti daug ir dažnai. Jei norite svorį sėkmingai padidinti, reikia valgyti tiek, kad balansuotumėte tarp persivalgymo ir sotumo jausmo. Galbūt kai kuriems tai atrodo nesudėtinga priežastis, bet daugeliui lieknų žmonių tai atrodo praktiškai neįgyvendinama.

Todėl tie, kurie fiziškai negali suvalgyti tiek maisto, kiek reikia, turi vartoti specialius papildomo maitinimo gėrimus, vadinamąjį medicininį maistą. Šis skysto pavidalo maistas, prisotintas reikalingų medžiagų, vartojamas tarp įprastų valgymų. Tik nesavivaliaukite – juos jums turi rekomenduoti profesionalus mitybos specialistas.

Jei jūsų liesumas nesusijęs su jokia konkrečia fizine ar psichologine liga
ir esate toks iš prigimties, vienintelis būdas priaugti svorio iki normos – valgyti dažnai ir normaliomis porcijomis. Dietologė pabrėžia, kad toks svorio priaugimo būdas nėra paprastas, nes liesi žmonės įpratę valgyti retai ir mažomis porcijomis. Taip pat liesiems žmonėms nesunku ilgai nevalgyti, o vėliau jie gali to kalorijų trūkumo ir nekompensuoti. Jei pilnesnis žmogus nepavalgys reikiamu metu, jis vėliau pavalgys daugiau ir taip kompensuos trūkumą.

Apskritai liesų žmonių yra gerokai mažiau nei apkūnių. Gydytoja sako, kad liesi žmonės sudaro tik apie 5 proc. populiacijos, tad į dietologus dėl svorio taip pat kur kas dažniau kreipiasi antsvorio sutrikimų turintys žmonės nei per liesi.

Nors įprasta manyti, kad svoris auga tiems, kurie daug valgo vakarais ir mažai juda, taip manyti neteisinga. Ir norintieji priaugti svorio, ir norintieji suliesėti turėtų valgyti dažnai, tiesiog skirtingą maisto kiekį: „Valgydami vieną kartą per dieną laukiamo rezultato nepasieksite.“

Norėdami sulieknėti, kaip ir priaugti svorio, turėtumėte rinktis skirtingus produktus – svarbiausia produktus derinti ir nevalgyti vien vienos rūšies maisto. Dietologė pataria įsidėmėti, kurie maisto produktai yra kaloringi, o kurie – ne, ir nekaloringų produktų valgyti tik tiek, kiek reikia. Pavyzdžiui, daržovės nėra kaloringas maistas ir jų reikėtų valgyti tik tiek, keik reikia organizmui – 300–400 g per dieną.

Taip pat neturėtumėte manyti, kad norėdami priaugti svorio turite nesportuoti, o tik valgyti. Juk nenorite, kad priaugti kilogramai būtų tik riebalinis audinys? Tačiau neturėtumėte pamiršti, kad visas išsportuotas kalorijas turite susigrąžinti su maistu.

Kaip apskaičiuoti liesumą?

Svarbiausia, kad jaustumėtės ir gyventumėte sveikai, bet jei abejojate, ar sveriate pakankamai, pasitikrinkite, ar jūsų kūno masės indeksas (KMI) pakankamas (t. y. ne mažesnis nei 18). KMI sužinosite pagal šią formulę: kūno masė (kg)/ ūgis (m2), pvz., 60/1,72 = 20,76. Kuo mažesnis (mažiau nei 18) KMI, tuo didesnė grėsmė jūsų sveikatai.