Dieta kūdikiui pradėti

1

Gamta taip jau sutvarkė, kad kūdikiai į šį pasaulį pasibeldžia ir planuotai, ir visai netikėtai. Vienoms šeimoms džiugią staigmeną pateikia „netyčiukai“, o kitoms likimas leidžia kruopščiai planuoti šeimos pagausėjimą ir jam atsakingai ruoštis.

Jei jūs kaip tik svarstote apie savo pasirengimą šeimos gausinimui ir ketinate skrupulingai pasirengti naujos gyvybės užsimezgimui, tikriausiai norite savo organizmą kuo geriau parengti permainoms. Taigi dieta, paruošianti kūną naujajai pradžiai – kaip tik jums.

Būsimosios mamos meniu

• Svarbiausia sąlyga jūsų pasirengimui tapti mama – kuo mažiau nervintis. Todėl kasdien išgerti ramunėlių arbatos puodelį būtų kaip tik tai, ko reikia – šis ritualas padės jums atsipalaiduoti bei sustiprins organizmo atsparumą stresams.

• Laikantis įprastos dietos vakarais rekomenduojama nebevartoti angliavandenių. Tačiau jei ketinate pradėti kūdikį – netgi labai patartina vakarais suvalgyti lengvą užkandį, kuriame būtų šių medžiagų. Tai atpalaiduos jūsų kūną ir sudarys sąlygas geresniam miegui.

• Vitaminas B padeda palaikyti organizme normalų moteriškų hormonų estrogenų lygį, skatina ovuliaciją ir didina jūsų šansus pastoti. Štai kodėl jums ypač tiks juoda duona, gira, morkų sultys, riešutai, žaliosios daržovės.

• Sėkmingam embriono vystymuisi jūsų organizme turėtų būti pakankamas kiekis vitamino A, kurio gausite iš pieno produktų, kiaušinių, geltonos spalvos vaisių bei daržovių, riebios žuvies.

• Būsimai mamai taip pat svarbu palaikyti reikiamą cinko kiekį organizme. Šis mineralas  užtikrina ląstelių dalinimąsi.

Būsimojo tėčio meniu

• Pats pirmasis būsimojo tėčio žingsnis atsakingos tėvystės link – sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį. Alkoholis pažeidžia spermos formavimosi procesą, normalių spermatozoidų gamyba gali atsistatyti tik praėjus 90-čiai dienų. Taigi jei norite padidinti savo šansus tapti tėčiu – vertėtų atsisakyti alkoholinių gėrimų likus 3 mėnesiams iki pastojimo.

• Tėvystei besiruošiantiems vyrams vieni svarbiausių vitaminų – C ir E. Pradedant kūdikį svarbiau ne tiek spermos kiekis, kiek išsiskiria lytinio akto metu, bet joje esančių gyvybingų spermatozoidų procentas. O spermatozoidai yra gana trapūs, juos lengvai gali pažeisti laisvieji radikalai, kurių pagausėja organizme rūkant, vartojant alkoholį ar streso metu. Kad sumažintumėte šių laisvųjų radikalų lygį organizme, vartokite daugiau vitaminų C ir E turinčio maisto, o tai visų pirma citrusiniai vaisiai, kiviai, rauginti kopūstai, avokadai, šparagai, riešutai.

• Cinkas padidina testosterono lygį organizme, kas padeda pagerinti spermos kiekybę ir kokybę. Cinko gausu austrėse, pupelėse, riešutuose, moliūgų sėklose.

• Gyvulinės kilmės maisto produktuose esantis vitaminas B12 skatina ląstelių dalinimąsi, taigi taip pat padidina spermos kiekį.

Maistas, padidinantis šansus pastoti

• Medus. Meduje gausu mineralų ir amino rūgščių, užtikrinančių gerą reprodukcinės sistemos veiklą bei gerinančių kiaušidžių funkcijas.

• Liesa raudona mėsa. Šioje mėsoje esanti geležis sumažina nevaisingumo riziką, o vitaminas B12 užtikrina puikią nervų sistemos veiklą.

• Grūdai. Iš grūdų, pavyzdžiui, avižų, laukinių ryžių ar juodos duonos su angliavandeniai gaunama energija bei vitaminai B ir E skatina ląstelių dalijimąsi, leidžia palaikyti normalią hormonų pusiausvyrą, gamintis normaliems kiaušinėliams ir spermai.

O kodėl gi nepabandžius?..

Pavyzdinis poros, planuojančios kūdikį, meniu:

Pusryčiai: Grūdų dribsniai su džiovintais vaisiais ir riešutais, pienas, šaukštelis medaus. Moterys dribsnius gali pagardinti linų sėmenimis, kad gautų daugiau kalcio ir magnio, vyrai – moliūgų sėklomis, kurios praturtins cinko atsargas organizme.

Priešpiečiai: Sauja uogų (kad nepritrūktų vitamino C)

Pietūs: Garuose troškintas lašišos didkepsnis (Omega 3 rūgščių šaltinis) su šviežių daržovių salotomis. Vyrams būtinai suvalgyti keletą pomidorų, kuriuose yra karotenoidų, skatinančių spermos gaminimąsi.

Pavakariai: Grūdų paplotėlis su pertrintų uogų užtepu.

Vakarienė: Ant grotelių keptos liesos raudonos mėsos gabalėlis (geležies atsargoms) su žaliomis lapinėmis salotomis ir špinatais (folio rūgšties ir vitamino B šaltinis).

Jums geriau vengti:

• Alkoholio

• Kofeino

• Druskos

• Cukraus

• Rafinuotų angliavandenių, ypač pyragaičių ir kitų baltų miltų kepinių.